Zprávy z Bety: Phasing a rozhodování hráče

| 11.1.2014 │ Beta| Článek

Náš druhý článek z Bety se týká jednoho z hlavních pilířů světa Elder Scrolls Online – příběhu. Příběh v ESO je velmi ovlivněn featurou, které se říká phasing, neboli rozdělení světa do více „vrstev“, z nichž každá má svůj příběh a svůj stav událostí. Phasing v ESO všudypřítomný a pomáhá dotvářet pocit, že svět opravdu žije s Vašimi rozhodnutími. Pokud Vás phasing zajímá více do hloubky, přečtěte si tento článek.


Jak jsme již zmiňovali, phasingu podléhá celý svět Elder Scrolls Online. S Vašimi rozhodnutími se svět mění a události v něm se vyvíjejí. Pro každou instanci existuje několik vrstev, z nichž každá reprezentuje určitý směr hráčova rozhodování. Jako příklad si můžeme uvést startovní lokaci Ebonheart Pactu Bleakrock Island a jeho příběh.

DC

Bleakrock Island a tamní osadníci jsou na začátku Vašeho dobrodružství ohroženi Daggerfall Covenantem. Vy přicházíte jako čerstvě nalezený dobrodruh a hlásíte se do služby k místní kapitánce stráží Raně. Rana Vám řekne o blížícím se útoku jednotek Daggerfall Covenantu a o tom, že v poslední době beze stopy zmizelo několik vesničanů. Pověří Vás tudíž vznešeným úkolem: Najít vesničany a následně pomoci s evakuací vesnice.

Odteď je osud Bleakrock Islandu jen ve vašich rukou. Můžete projít prakticky celý ostrov a zachraňovat vesničany z různých potíží, nebo plnit úplně jiné úkoly. A nebo se na nějakou pomoc úplně vykašlat a říci kapitánce, že chcete z Bleakrocku odjet a chudáky vesničany nechat na pospas. Ať už je Vaše rozhodnutí jakékoliv, Vaše cesta dříve nebo později vždy vede ke kapitánce. Poté, co jí oznámíte, že chcete odjet (ať už s vesničany, nebo bez nich) dojde k útoku Daggerfall Covenantu. To je první chvíle, kdy se ozve Phasing a jeho kouzlo se projeví.

Poklidná osada na Bleakrock Islandu je rázem ta tam. Celá vesnice je v plamenech a vojáci Daggerfall Covenantu běhají v ulicích. Vy se musíte rychle chopit kýble s vodou a začít hasit to, co Daggerfallští natropili. Po hasičské vsuvce příběh pokračuje dále: Informujete kapitánku o úspěchuVašich hasičských snah a ona řekne, že je načase, abyste opustili spolu s vesničany ostrov. Zavede Vás tedy do systému jeskyní, kterým se společně s vesničany evakuujete do utajeného přístavu, ze kterého budete později moci odjet do Morrowindu.

Zde se opět projevuje Phasing a reakce příběhu na Vaše rozhodování. Pamatujete si, jak jste na začátku mohli nebo nemuseli zachraňovat ztracené vesničany? Pokud jste jim pomohli, přes jeskynní komplex s Vámi bude cupitat početná skupinka lidí. Pokud ne, budete opravdu velmi malá sebranka. Po proběhnutí jeskyněmi se ocitnete v onom tajném přístavišti a odjíždíte do Morrowindu, konkrétně do Bal Foyen.

Zde se opět projeví phasing a hráčovo rozhodování, tentokrát již opravdu v plné síle: Pokud se odteď vrátíte na Bleakrock Island, uvidíte vesnici ve stavu, který přísluší Vašemu rozhodnutí. Pokud jste pomohli vesničanům, budou tam. Pokud ne, nebudou. Vaše rozhodnutí je světem zaznamenáno a hra Vám dá příležitost „sníst si to, co jste si uvařili“.

Co se týče příběhu Elder Scrolls Online a featur, které se jej týkají, je tohle opravdu jen malé shrnutí, které má za úkol nastínit Vám, jak věci fungují. Později se k tomuto tématu vrátíme a probereme jej více do hloubky.

final

 1. Autor: Aidam | Přidáno: 11.1.2014, 19:54

  Moc pěkný článek, děkuji 🙂

 2. Autor: AltairV | Přidáno: 12.1.2014, 11:56

  Super systém.už sa nemôžem dočkať.

 3. Autor: Raven | Přidáno: 12.1.2014, 17:03

  Ten systém má podle mě své nesporné výhody, ale i zápory. Fázovaný svět působí v určitých chvílích podivně. Pro výpravnost a posílení příběhu je to ale ideální řešení.

 4. Autor: HelmutStein | Přidáno: 12.1.2014, 17:11

  Chápu to tedy správně, že půjdeme dva stejnou lokací a každý uvidí něco jiného? (tz. jeden zachránil vesničany a druhý ne) ? 🙂 To by vypadalo zajímavě např. z pohledu RP 🙂 Jeden bude komentovat vyvraždění vesničanů, zatímco druhý si bude hrát s místním děckem 😀

 5. Autor: Raven | Přidáno: 12.1.2014, 17:23

  Ano, chápeš. Pomocí speciálního tlačítka ale budeš moci navštívit instance svých přátel.

 6. Autor: Shadow | Přidáno: 12.1.2014, 19:26

  Ale také se ti hráči ovšem neuvidí mezi sebou – jenom pomocí toho povolání do jiné instance. Není to tedy tak že ty sbíráš kytky pro místní krásku a kolega vedle tebe pobíhá s kýblem vody a kropí domy … každý jste v tu chvíli v „jiné dimenzi“ … 🙂

 7. Autor: kosac | Přidáno: 14.1.2014, 21:04

  nesnasim phasing.. to zase bude problemu..

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na MMOzone.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum

Page 1 of 0