Zprávy z Bety: Mounti

| 18.1.2014 │ Beta| Článek

Mounti neboli zvířata, na kterých budou moci hráči jezdit jsou něčím, co je v MMORPG naprosto běžné. Komu by se přece chtělo běhat měsíce a měsíce stále po svých, když si může pořídit jedno z těch krásných stvoření, která obývají naše oblíbené fantasy světy? Mounti nechybí ani v ESO. Pojďme si nyní probrat vše, co o nich víme – systém mountů v ESO se totiž mírně liší od těch, které známe z jiných her.


 

Systém mountů v The Elder Scrolls Online je maličko odlišný od systémů, které užívají modderní MMORPG. Tím hlavním rozdílem je bezesporu fakt, že mounti nemají žádné restrikce co se levelu týče – na koni tak teoreticky můžete jezdit od levelu 1. Prakticky to ale možné není, protože prvním stájím se reálně dostanete až na levelu 4 nebo 5.

Altmer Tower

Hned, jak se ke stájím dostanete se Vám nicméně otevírá možnost koupit koně a hned po jeho koupi se na něm začít prohánět napříč Tamrielem. Má to ovšem další drobný háček – a tím je nemalá cena. Zatímco ve většině ostatních AAA MMORPG jste byli zvyklí, že mount je levnou záležitostí a je prakticky povinnost ho vlastnit hned, jak Vám to Váš level umožní, ESO se vydává jinou cestou.

Mount je pekelně drahý. Na levelu 5 nemáte téměř žádnou šanci, že si ho budete moci koupit – stojí celých 15 000 zlatých, a to jde ještě k tomu o tu zdaleka nejpomalejší verzi. Je tedy velmi pravděpodobné, že i když mounti v ESO nemají restrikce co se týče levelu, stejně budete dost dlouho běhat po svých, než na mounta konečně ušetříte a nebude Vám líto za něj vyhodit takový balík.

O vysoké ceně nechť svědčí fakt, že se mounta během Beta testingu podařilo získat jen jednomu Čechovi a to jen proto, že se na něj složil s dalšími několika lidmi.

Další velmi podstatnou informací je fakt, že ESO bude obsahovat jen a pouze koně. Tedy žádní ještěři, tygři, lvi, alitové, guarové, bahnoměrky, .. Autoři se vážně omezili jen na koně, které zato plánují udělat opravdu propracovaně tak, aby si každý mohl „vychovat“ a „vymazlit“ koníka přesně podle svého gusta. A cože myslím tím „vychovat“? Ano, napsal jsem to správně. Ve hře budete moci ovlivňovat vlastnosti a vzhled Vašeho koně, a to dost podstatně.

 
 
Customizace Vašeho koně

Nejdůležitější částí „výchovy“ Vašeho miláčka je krmení. Krmit ho můžete každých 24 hodin (ano, můžete, ale nemusíte – bez jídla neumře). Máte na výběr mezi třemi pochoutkami: Ovsem, Jablky a Pšenicí. Tyto pochoutky ovlivňují rychlost Vašeho koně, jeho nosnost (ano, kůň bude mít inventář, který budete moci plnit) a jeho výdrž. Jakmile dáte Vašemu koni nějaké z jídel, už to nemůžete vrátit zpět – bonus, který získá je permanentní. Jedná se fakticky o ekvivalent levelingu Vašeho mounta. Váš kůň může – stejně jako Vy – dosáhnout levelu 50. Jeho finální kvalita bude záviset jak na Vašem krmení, tak na tom, jaká byla kvalita koně, kterého jste koupili ve stájích. Nevyplatí se tedy kupovat levné herky – drahým koním se nikdy nevyrovnají.

Ve hře prý půjde Vašeho miláčka dokonce i obléci do různých typů zbrojí, ale toto jsme zatím neměli možnost vidět v praxi.
 
 

Poslední důležitou věcí a rozdílem mezi ESO a jinými MMORPG je fakt, že u sebe budete moci mít jen a pouze jediného koně. Ostatní budou muset odpočívat ve stájích, kde si je budete moci vyměnit podle toho, kterého se svých koní zrovna budete potřebovat. Pokud tedy budete chtít rychlíka, bude muset Váš kůň zaměřený spíše na to, aby dokázal odnést co největší lup z dungeonů čekat poslušně ve stájích.

 
 

To je asi to nejdůležitější, co se týká mountů v ESO. Máte nějaké otázky? Nebo chcete sdělit svůj názor na poměrně zajímavý systém, se kterým Zenimax vyrukoval? Dejte nám vědět v komentářích!

 

final

 1. Autor: duko | Přidáno: 18.1.2014, 08:53

  Může být kůň zabit moby nebo hráči v PVP?

  • Autor: sovrahzun | Přidáno: 18.1.2014, 09:24

   No, to by aj mňa zaujímalo, pretože ak si kúpim drahého koňa na ktorého miniem skoro celý svoj majetok a potom oňho prídem, tak by ma to pekne nasralo.
   Lepšie by ale bolo keby sa síce dal zabiť, ale potom sa automaticky respawnul v stajniach.

 2. Autor: blackmorian | Přidáno: 18.1.2014, 09:24

  Doufám, že se brzo ukážou nějaké podrobnější informace, ale tenhle systém mě těší. Rád jsem sice ve WoW sbíral mounty, ale člověka to pak omrzí, když jich má nějakých 120, nebo za co ten achievement už byl.

  Myslíte, že v budoucnu přidají nějaké nové druhy mountu? Přece jen by tu mohl být tlak od komunity.

  Jinak co mě potěšilo nejvíc je ta cena a vylepšení. Nebude tu pobíhat žádný hoven s dýkou na epickém mountovi, kterého si koupil přes visu, nebo si těch 50 goldů prostě našetřil. No a možnost vzhledu, to je prostě něco čemu nikdo neodolá 🙂

 3. Autor: Shadow | Přidáno: 18.1.2014, 09:30

  To je opravdu nápaditý systém! Klobouk dolů před Zenimaxem, tohlle se povedlo
  Kdyby časem chtěli do Cyrodiilu přidat ještě možnost bojovat ze sedla a vzinkla by tak kavalarie, to by bylo nádherné 🙂

 4. Autor: Raven | Přidáno: 18.1.2014, 09:38

  Kůň nemůže být zabit. (: Brnění bude zřejmě ovlivňovat to, jaká je šance, že z něj budete za jízdy shozeni.

 5. Autor: Erendil | Přidáno: 18.1.2014, 11:12

  Argoniani nebudou jezdit na Wamasu? Tak to radši pěšky 😛

 6. Autor: javorovej | Přidáno: 18.1.2014, 11:33

  Vítám vše :
  1) Cenová (ne)dostupnost.
  Pamatujete WoWkaři, kdy v TBC byl mount od 40. levelu a ještě za (nepamatuji si to přesně) 100+10G ? Tu dobu docela velká cena a na 40. lvlu si mounta koupilo několik šetřílků a nebo jste si odpustili nákup věcí z aukce a ještě k tomu řešili, zda si koupit mounta a nebo vytrénovat nové spelly? To byla doba :)))) Teď dingneme a mounta má každý hňup, protože to nic nestojí:)

  2) Pouze koně.
  Sláva, sláva, sláva. Sice to do fantasy žánru moc nesedí a hodně hajterům to dá munici, ale vážně. Už jsem byl unaven ježděním na škorpionovi, medvědovi, mantikoře, mamutovi (dobrá, pro jěštěrosaoury z EP by mamuti byl zážitek, protože pochází ze stejné doby a ještě nevyhynuli), beranovi, létajícím koníkovi, dalším létajícím koníkovi patřícímu tomu největšímu padouchovi wotlk (a následuje další výpis cca 150 mountů)…….
  V GW2 mounti nejsou a nikomu nevadí (snad až ve WvWvW, kdy dostanete čočku (s párkem) a mažete zase z jihu) a svět je dobře protkán sítí portů. Což je i zde a absence mounta by tu tolik nevadila…ale, konečně jen jeden druh mounta. Konečně koně:)

  3) Customizace
  Teď mě omluvte, protože osobně jsem nehrál žádné MMORPG, kde si můžete vypiplat svého mounta tak, jak chcete aby vypadal a nebo jaké aby měl mít vlastnosti. Takže u mě je to jasné – dva mounti – Torpédo na výdrž do PvP a Raketa bude mula nosící věci v PvE 🙂

  Nyní mě ale napadá myšlenka, zda-li do PvP není lepší šetřit pořádný balík goldů a koupit jednoho z nejlepších mountů. Pokud bude vv koních opravdu rozdíl jestli si koupim živý Kabanos a bude rád, že dojde k řezníkovi a nebo jestli si koupim Šemíka, který uteče nepřátelům, přeskočí hradby, přeskočí Vlta…řeku a po sprintu do bezpečí si ještě pujde zaběhat na louku s klysnama 🙂
  Na to, že prvotní dojem ze hry neměl wow (čti jako wau, ne jako world of warcraft) efekt, tak ta omáčka okolo vypadá až moc dobře:)

 7. Autor: Raven | Přidáno: 18.1.2014, 11:50

  Tímhle si nejsem úplně jistej, Javore, ale myslím, že si ve hře můžeš vybrat koně dle Tvých preferencí i co se týče startovních statistik.

  Byl tam velkej výběr koní v ceně cca 42 000 a myslím, že se lišili startovníma statistikama, tzn. když by sis koupil bílýho, byl by výdržnější, když černýho, tak zase rychlejší, takže se bude moci (muset?) kalkulovat i s tímto. Aby jsi z koně dostal plnej rychlostní potenciál, budeš ho muset nejen krmit jídlem na rychlost, ale zároveň si hned na začátku pořídit nějaké „rychlé plemeno“.

  Tohle jsem ale do článku nepsal, nejsem si tím jist, takže je to spekulace. (:

 8. Autor: javorovej | Přidáno: 18.1.2014, 12:06

  Pokud tam bude mount za 15k a třeba ten samý za 42k, tak si myslím, že by se v počátečních statech mohl nějak lišit:))) Na to se koukneme při dalším testu:)
  A já už počítám s tím, že do PvP pojedu na výdrž koně:)

 9. Autor: Raven | Přidáno: 18.1.2014, 12:08

  Myslel jsem to tak, že se od sebe liší statama i ti za 42K. 😛

 10. Autor: javorovej | Přidáno: 18.1.2014, 13:00

  Tak to v tom případě OK 🙂

 11. Autor: Argus | Přidáno: 19.1.2014, 09:57

  Jak tak o tom přemýšlím, tak se mi to začíná čím dál víc líbit. Sice opravdu Argon nebo kočičák (první by ho utopil, druhej nejspíš sežral) budou na koni vypadat divně, ale to se poddá. Jen mě napadlo – vím že TES:O není Skyrim ale proboha, ať se mi ty ihaháči nepletou pod ruce když budu bojovat, když si vzpomenu na skyrim, kde vždycky koník sice hrdinně, ale úplně zbytečně naběhl na nepřátele, který jsem zrovna kosil. Ať třeba buď uteče a počká na zapískání nebo si přežvykuje travku opodál. Ale jinak by se mi taky líbil boj z koňskýho hřbetu, mohly by na to být třeba i skilly. No jsem zvědavej, natěšeně čekám na ono magické datum 4.4.14 kdy to vypukne:-D

  • Autor: blackmorian | Přidáno: 19.1.2014, 12:02

   Vcelku doufám, že kůň po sesednutí zmizí, protože v bitvě 30vs30, by mohlo pak pobíhat 60 koní a na to nejsem zvědavej 😀

   • Autor: Elder | Přidáno: 19.1.2014, 13:12

    Na jednom z dřívějších betaleaků bylo vidět, že po sesednutí kůň zmizí.

 12. Autor: Elder | Přidáno: 19.1.2014, 13:12

  Já si nemyslim, že ve hře budou natrvalo jen koně. Dunmeři podle lore mají mít i jízdní hmyz, kdysi jsem u Khajiitů na nějakém obrázku viděl, jak jedou na šavlozubých tygrech, takže je možný, že později se objeví i jiné varianty mountů.

 13. Autor: Shadow | Přidáno: 19.1.2014, 19:13

  Uznávám že k některým rasám koně úplně nesedí, ale to kam to dopracovalo třeba WoW je odstrašujícím příkladem toho jak to může skončit (150 druhů mountů – jeden divnější než druhej) a to taky začínali na tom že každá rasa měla toho svého. Třeba Lotro se stále drží zásady pouze koně (jedinou výjimkou jsou kozlové z Morie – protože koně pod zem prý neradi) a podle mého je to rozhodně lepší než když tenhle jezdí na ještěrce, tenhle na obřím slimákovi a ten další jezdí na raketových saních. Odlišnost je tam dána tím že koně mají různé barvy a hlavně postroje či brnění. Doufám že stejnou cestou bude kráčet právě i TESO

 14. Autor: javorovej | Přidáno: 19.1.2014, 19:27

  Tak koně do dolů opravdu neradi, to ti potvrdí každý, kdo fáral a měl tam koně. Jelikož koně už žily jen v dole (určo si byl na nějaké expozici a viděl jsi stále přímo pod zemí). Kůň se dostal většinou ven až když to měl spočítané. Tak by se to tady dalo trošku i logicky vysvětlit.
  Koně ale využívat mohou všichni, protože ti dokážou žít v jakýchkoliv podmínkách (pokud je o ně řádně postaráno). I Nordové na nich můžou v klidu jezdit. Tuhé mrazy ve stájích přežijí. Venku pak těžko 🙂
  Navíc, koňů bylo vždycky všude dost, byla to i obchodní komodita, chovali se koně pro farmaření, vojenské posádky, pro armádu atp. Takže i když tu budou i v budoucnu jen koně (prosím, ať tu jsou jen salámci a nic víc), tak se to vždy dá nějak odvodit….i když třeba Dunmeři jezdili na svých hmyzácích a s lore by to tak nějak haprovalo….

 15. Autor: Martin | Přidáno: 25.1.2014, 17:26

  V pvp budu mounti asi dost doleziti, kedze fast travel nebude fungovat akonahle bude pevnost pod utokom a dostat sa od jednej pevnosti k druhej ma trvat asi 2 minuty.

 16. Autor: ray111 | Přidáno: 12.2.2014, 22:16

  Zakladna rychlost koni bola myslim 10, 15, 20 a 25% podla typu a kvality kona. Ale moc som to nestudoval – ked som videl tu cenu, tak som sklamane odkracal po svojich.. akoze 17 400g (tolko stal tusim najlacnejsi najpomalsi kon) ked mam po 24 hodinach hrania v batohu 2500g..

  Pomer cena/rychlost zatial nanic, aj vo wow je najpomalsi mount +60%, ale batohy sa zidu vzdy – aspon bude kam dat vsetky tie runy a gemy na crafting ktore akurat zaberaju spolu 30 miest v inventari..

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na MMOzone.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum

Page 1 of 0