Zprávy z Bety: Kvalita předmětů

| 17.1.2014 │ Beta| Článek

Náš další článek týkající se Bety nás zavede do tajů rarity předmětů. V každém MMO se předměty dělí do určitých tříd kvality, které jsou v drtivé většině případů odlišené barvou. Každý, kdo hrál MMORPG určitě ví, co v hráčském slangu znamenají slova jako „fialka“ či „epik“. Pojďme se podívat na to, jak je kvalita předmětů vyřešena v The Elder Scrolls Online.


 

V téměř každém MMO existuje několik tříd kvality předmětů. Předměty se od sebe samozřejmě liší statistikami – některé je výhodnější nosit, jiné ne, některé jsou lepší za určité situace, jiné zase v jiné situaci. Vyvojáři mají ale ve zvyku hráčům usnadňovat práci, a platí to i u rarity předmětů. Odlišili proto předměty podle barev, aby hráč byl schopen bez složitých výpočtů poznat, jak je jeho předmět kvalitní a vzácný.
 
EpicPrvní hra, ve které rozlišení rarity předměrů vešlo ve všeobecnou známost bylo WoW. Předměty vyšší kvality (Fialové, Modré, Oranžové) znamenaly, že hráč opavdu tvrdě dlouhé týdny, někdy i měsíce pracoval, aby je získal. Barva předmětu tedy nebyla jen ukazatelem síly předmětu, ale i toho, jak moc času hráč do hry investoval, popřípadě jak moc ve hře byl úspěšný. Většina hráčů se shoduje, že v raných verzích WoW e kvalita předmětů osvědčila a plnila svůj účel.

The Elder Scrolls Online se vydává téměř stejnou cestou, jako WoW. Hra rozlišuje předměty nejen silou statistik a bonusů, které poskytují, ale i barvou. Pojďme si tedy shrnout barvy indikujícíc kvalitu a raritu předmětů ve hře:
 

Obyčejný – Obyčejné předměty nemají žádné přídavné bonusy ani statistiky. Můžete je koupit od obchodníků a najít všude po světě.

Neobyčejný – Neobyčejné předměty jsou o něco vzácnější, než obyčejné. Některé můžete taktéž koupit od obchodníků a často jsou odměnami za plnění úkolů. Taktéž obvykle padají v dungeonech. Tyto předměty obvykle mají přídavné statistiky.

Vzácný – Vzácné předměty už jsou opravdu těžké získat. Občas je můžete získat z dungeonů nebo z world bossů, můžete je dostat za odměnu za ty nejnáročnější úkoly. Jen málokdy je najdete jen tak někde ležet, nehlídané.

Epický – Epické předměty jsou tím téměř nejlepším, co můžete získat. Je ale velmi těžké je najít. Je jen minimální šance na to, že padnou v dungeonu nebo někde ve světě a v Betě nebyl jediný quest, který by odměňoval hráče epickou věcí. Tyto předměty se budou dát získat pravděpodobně především na raidech a v endgame PvP.

Legendární – Legendární předměty jsou top-notch. Nic lepšího nemůžete získat a ve hře jich podle všeho bude jen velmi, velmi málo. tuto kvalitu by měly mít různé artefakty a relikvie, stejně tak jako očarované zbroje a šparky té nejvyšší kvality. Jen Ti nejšťastnější jedinci si budou moci na tyto předměty sáhnout.

Barevné rozlišování předmětů téměř kopíruje systém z World of Warcraft až na jednu drobou změnu – Legendární předměty nejsou oranžové, ale žluté.

I když systém barevného rozlišování předmětů na první pohled působí tak, že je velice prospěšný, existuje početná skupinka hráčů, kteří jej nenávidí. Ti tvrdí, že se méně zkušení hráči díky barevnému rozlišování nedívají na statistiky předmětu a nepočítají, jestli je pro jejich povolání a zaměření opravdu výhodný – že se prostě spokojí s tím, že má barvu vysoké kvality a vezmou si jej, i kdyby pro jejich povolání zase tak dobrý nebyl.

Jedno je jisté: Barevné rozlišení věci bylo zavedeno proto, aby hráči usnadnilo práci. To, jestli je spíše prospěšné, nebo škodlivé nechám na Vás, každý máá v tomto ohledu právo na svůj názor. Já osobně jsem rád, že ESO barevné rozlišování mít bude, za ty roky jsem si na něj totiž neobyčejně navykl a není nic hezčího, než se kochat postavou oděnou do oněch pověstných „fialkových“ písmenek. Napište mi svůj názor na rozlišování kvality předmětů podle barev do komentářů!

Nakonec zmíním ještě jednu věc: Epický předmět se již povedlo získat i několika Čechům a Slovákům. Během Beta testu se oficiálně prvním cz/sk držitelem epického předmětu stal Grindsman z guildy Semper Fidelis, který získal epický chránič hrudi v dungeonu Fungall Grotto. Děkujeme mu za poskytnutý screenshot!

A kdo bude prvním Čechem, který získá předmět legendární kvality..?

 

final

 1. Autor: duko | Přidáno: 17.1.2014, 09:08

  Tak já si myslím, že je to barevné rozlišení dobré. Jestli někdo hledí jen na barvu a né na staty, jeho problém. Jinak doufám, že ta „vzácnost“ zůstane. Když jsem končil s WoW, mít legendární předmět bylo strašně jednoduché.

 2. Autor: gordias | Přidáno: 17.1.2014, 09:22

  JJ taky souhlasím, že barvy jsou fajn a že by ty „fialky“ neměli být na každém kroku, ale pěkně se o ně snažit.
  Časem bych ale žlutou resto staffkou jistě nepohrdnul :))

 3. Autor: Erendil | Přidáno: 17.1.2014, 09:41

  Stejné jako v D2, alespoň si nebutu muset zvykat na nic nového 🙂

 4. Autor: Grindsman | Přidáno: 17.1.2014, 09:54

  Ou jee, som slávny:)
  Bonusy boli na figu ale aj tak som to nosil, rozdiel bol že nie kôli farbe hlavne kôli defence.
  Ešte dodám, že padla z obyčajnej debny v dungeonu.

 5. Autor: Kairo | Přidáno: 17.1.2014, 10:16

  Snad to nebude déšť epiců podobný jako ve WoW.

 6. Autor: Jeimy | Přidáno: 17.1.2014, 11:20

  Pridavam sa v zelani, nech ta vzacnost epicov ostane co najdlhsie, nie je nic lepsie pre dlhodobu motivaciu. Devalvacia vzacnosti to vo WoW pekne pokaslala. A gratz Grindsman 🙂

 7. Autor: Leneren | Přidáno: 17.1.2014, 14:46

  Ravene jenom bych doporučil si ten článek pročíst po sobě 1 nebo 2 pro sichr a eleiminovat chyby a překlepy (:
  Jinak je to dobře napsané a otázka k Commo itemům vůbec tam nebudou žádné ani minimální bonusy? a tak mě napadá vzhledem k povaze TESO asi nebude možné enchantovat co?

 8. Autor: Raven | Přidáno: 17.1.2014, 15:10

  Nene, common nemají žádné bonusy.

  Enchantovat budeš moci, dokonce enchanty budeš měnit kvalitu itemů (zelené > modré).

 9. Autor: Šarkan | Přidáno: 17.1.2014, 21:14

  tak to bude pěkné

 10. Autor: Hiritar | Přidáno: 18.1.2014, 09:25

  je fakt že některý lidi berou co se jim líbí a nekoukají na to jestli je to lepší věc než co mají na sobě, kdyby to nebylo barevně označené lidi by si to museli aspoň spočítat jestli je to vychází líp nechat si co mají na sobě nebo sebrat nový item. 🙂

 11. Autor: Spouter | Přidáno: 18.1.2014, 17:13

  Faktem je, že barevné rozlišení je dnes v MMO povinností. Lidi si zvykli. Vox populi – vox dei. Bez barevnosti by zase bylo fajn si každý drop porovnávat jestli se hodí, či nikoli, ale to by bylo hardcore a to se zejména v Americe nenosí. Čím tupější systém, tím masovější zábava, tím více příjmů. Za dávných dob WoW, když někdo ve Stormwindu stál na náměstí s nějakou epic, lidé se sbíhali si to prohlédnout. Dnes to snad dávají jako daily login ;o)). Doufám, že TESO půjde v ranných šlépějích WoWka a epic bude opravdu něčím vydřeným a výjimečným.

  Jinak k meridu věci: Je dobře, že to bude barevně rozlišeno, ušeří to alespoň čas a přecejen, když se v báglu objeví modrá, roztáhne to úsměv a zahřeje na srdíčku ;o))

 12. Autor: javorovej | Přidáno: 18.1.2014, 17:16

  Pokud epic bude plnit funkci opravdu velmi vzácného kusu, tak doufám, že toho bude co nejméně. Nechci vidět na max. levelu každého hráče, který je full epic za pár týdnů.

 13. Autor: gordias | Přidáno: 18.1.2014, 20:23

  mluvíš mi z duše

 14. Autor: blackmorian | Přidáno: 18.1.2014, 20:28

  Jak to bude s věcma od Daeder? Mám zafixováno v hlavě, že tu může být jen 1 kus od každé, ale to mi příjde trošku divné…jen se bojím, aby pak každý druhý neměl nějaký item od Daedry

 15. Autor: Raven | Přidáno: 18.1.2014, 21:24

  Řekl bych, že ve hře budou ve formě quest itemů.

 16. Autor: Messhidan | Přidáno: 19.1.2014, 09:51

  Tak na to se těším je super, že je to takhle barevné ono je na to stejně každý zvyklý, každopádně jsem jestli se nepletu četl, že to vymyslelo wow, přito diablo to mělo a to je starší jak WoW 🙂 ale stejnak je to všechno Blizzard no. Nevím jestli to bylo myšleno jako čistě v Mmo. Jen doufám, že to tu nebude zaspamované ,,fialkama,, jako v právě v WoW kde člověk fialku našel i když ráno smrkal.

 17. Autor: ray111 | Přidáno: 12.2.2014, 21:58

  Z tych „lepsich“ kvalit mi za tie 3 dni bety padli len
  rare sekera (ktoru som ako archer nevyuzil)
  rare kniha – bretonsky styl (ktoru som vyplytval ako spravny noob na postavu, ktoru som nechcel dalej hrat, miesto aby som si to dal do banky pre maina)
  2x epic glyfa, myslim ze sa volala Raguta (na ktoru som nemal dost vysoky enchanting)
  1x LEGENDARY glyfa Kuta (na ktoru som teda uz vobec nemal dost vysoku enchanting)

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na MMOzone.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum

Page 1 of 0