Rozhovor s Tazem, GM TOP obchodní guildy

| 4.7.2016 │ Článek| Rozhovory

V samém shonu novinek se pomalu vytrácí rozhovory se zajímavými osobnostmi ze světa Elder Scrolls Online. Rozhodla jsem se tedy kontaktovat člověka, který ve hře vystupuje jako @TazMazter a jeho obchodní guilda Traders Of The Covernant (Totc), ve které jsem už více než rok, patří mezi top obchodní guildy. Dlouhodobě si drží jedno z nejlukrativnějších míst k obchodování a strach z konkurence rozhodně mít nemusí.
 
Komunita, kterou si vybudovali je přátelská, ačkoliv začátky nebyly příliš radostné. Taz, jak se zkráceně nechává oslovovat, je poměrně časově vytížený člověk, nicméně našel si chvilku a odpověděl mi na několik otázek. Jestli vás zajímá zákulisí obchodních guild nebo jste prostě jen zvědaví, tak se pohodlně usaďte – nic vám nebrání se začíst.

 

 

photo

Muž uprostřed fotografie je TazMaster a po jeho pravé ruce stojí jeho pravá ruka Balastar. Zapisující žena je Atin, obchodnice (trader) z Wayrestu, skrze níž guilda prosperuje.

 
1.) Co tě vedlo k tomu, abys založil právě obchodní guildu a ne třeba guildu zaměřenou na PvP?
 
No, zprvu jsem ani neplánoval vést tak velkou guildu. Guilda Traders of the Covernant byla vykradena původním leaderem, který jí zároveň s tím i opustil a zanechal v ní mnoho rozhořčených členů. Jen jsem se jí ujal 🙂
 

 

2.) Vést obchodní guildu, to není jen tak. Co všechno to obnáší?
 
Oh, kde začít… Pravidelná kontrola prodejů členů guildy, online aktivita, účetnictví, nabírání nových členů, odpovídání lidem na jejich dotazy a řešit jejich případné problémy atd. Také si myslím, že je dobré udržovat příjemnou atmosféru „not too picky on stuff that bothers“ 😉
 

 

3.) Určitě na všechno nejsi sám. Kdo ti pomáhá a jak?
 
Jistě, mám Balastar, která mi pomáhá s mnoha věcmi. Je výjimečná, dobrá a milá osoba, která má ráda excel (účetnictví), stará se o trialy a také spravuje výběr loterijních cen. A také, než něco udělám, tak to zkontroluje a má k tomu věcné připomínky.
 

 

4.) Vzpomínáš na vaše začátky? Co bylo nejtěžší překonat a jaký první milník jste si stanovili?
 
Ano, pamatuji si to velmi dobře. Já ani nevěděl, jaké jsou ceny obchodníků a to mě děsilo. Myslím si, že má sebedůvěra v té době byla tak nízko, jak jen mohla a museli jsme vydělávat velmi pomalu. Můj osobní achievement tenkrát bylo získat jakéhokoliv tradera a s ním začít. Teď, když máme svou domovinu, kde také zůstaneme (pozn. obchodník Atin ve Wayrestu), si to místo budeme hájit za každou cenu.
 

 

5.) Čím jste se řídili při výběru tradera? Jaká byla vaše kritéria?
 
Výběr tradera se odvíjí od složení lidí v guildě. Pokud máte hráče s nižšími levely, je nejlepší zvolit odpovídající lokaci k prodeji. 🙂
 

 

6.) Cítíš se někdy nejistě, když přihazuješ peníze na tradera?
 
Vždy.
 

 

7.) Všimla jsem si, že spolupracujete s konkurečními guildami a vytváříte mezi sebou aliance. Vnímáte se jako konkurenci? K čemu toto spojenectví slouží?
 
Ano, jsme součástí TTU „Tamriel Trader Union“ (Tamrielské obchodní unie). Nevidím nás jako soupeře, ale jako dobré přátele. Jsme v kontaktu, diskutujeme nad vývojem v Tamrielu, pomáháme si kupříkladu s přemisťováním obchodníků atp.
 

 

8.) Mnoho obchodních guild dříve vyžadovalo týdenní placení příspěvků od každého člena. Postupem času ovšem přišel jiný trend – loterie. Co se skrývá za touto změnou a v čem je to pro guildu lepší?
 
Loterie není až tak novým trendem. Mnoho guild nebere loterii jako přispívání guildě, ale drží to odděleně. Nechci nikoho nutit přispívat když nechce. Myslím ai, žw každý ví, že jejich dary pomáhají udržovat našeho tradera. Takže pokud lidé přestanou přispívat, tak možná jenom změníme lokalitu. 🙂 Loterii děláme spíše více pro zábavu a abychom mohli dát lidem možnost získat nějaké dobré věci. Máme v guildě lidi, kteří nemají moc peněz, koupí si lístky do loterie za např. 4 000 Goldů  a vyhrají první cenu v hodnotě 80 000 Goldů. Tito lidé obvykle bývají velmi šťastní, což zase dělá radost mně. 🙂
 
 
9.) Co je podle tebe znakem úspěšné obchodní guildy?
 
Přátelství, dospělá komunita a když si lidé navzájem pomáhají s čím potřebují. A znakem dobré guildy jsou samozřejmě i dobré obchody. 🙂
 

 

10.) Na ekonomiku a tok peněz se jistě podepsalo několik herních update – např. prodávání kradených věcí, které daly hráčům možnost disponovat větším kapitálem. Odrazilo se to na prodejích a zisku nějak viditelně?
 
Po každém novém DLC obchody rychle vzrostou a po několika týdne se zase vše ustálí a stabilizuje.
 

 

11.)  Zaslechla jsem, že mezi obchodními guildami se občas najdou špioni, kteří hlásí konkurenci kolik má kdo peněz za účelem přebrat jim guild tradera a připravit je o zisky. Je na tom něco pravdy? Zažili jste něco podobného?
 
Špioni jsou všude. V každé guildě, která má tradera v lokaci,  ať stojí cokoliv. Špionáže se staly složitějšími, když se odstranilo veřejně viditelné číslo, kolik jste kde přihodili na tradera. Nicméně je mnoho cest, tohle znovu zjistit. My samozřejmě nemáme špiony, my je nepotřebujeme. 😉
 
12.) Má vaše guilda nějaké plány do budoucna nebo jste na pomyslném vrcholu?
 
Uvidíme, co přijde v budoucnu. Právě teď se cítím tak trochu usazený tam, kde jsme.
 

 

Děkuji za poskytnutý rozhovor a přeji mnoho úspěchů ve hře
 

 

Pokud byste chtěli do této guildy vstoupit jako aktivní obchodník, určitě můžete kontaktovat @Balastar nebo @TazMazter a optat se, zda by pro vás v guildě měli místo. Upozorňuji jen, že je potřeba ke komunikaci zvolit angličtinu. Jedná se samozřejmě o PC guildu, konzolisté prominou.

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na MMOzone.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum

Page 1 of 0