První krůčky ve (ne)známém světě #3

| 6.5.2014 │ Článek

Na článek „Jak jsem to dotáhl na level 30“ byste čekali asi zbytečně dlouho a tak jsem se rozhodl dnes spíš hodit nějaké své dojmy z povoláni Nightblade, které ovládá můj avatar. Ale také o chybách, které se začaly trochu množit a o spolupráci s ostatními hráči ve světě, kde dobro ani zlo evidentně nelze moc dobře škatulkovat.

Předně bych chtěl říct, že jsem původně zamýšlel tento článek skutečně napsat až na levelu 30 a udělat takové větší souhrné dojmy po větším objemu odehraného času a více prolezlých lokacích. Leč pisálkova nálada přišla poněkud dříve a dostal jsem k ní hned několik impulsů. Tím prvním bylo takové sžíravé nutkání prostě něco napsat, to přiznávám. Ovšem tím druhým už byl samotný fakt, že mě spousta věcí za předchozí týden nenechala v klidu a jsem zvědaví, zdali se na diskuzi pod článkem shodneme či naopak budou panovat názory rozdílné. Třetí velký impuls, možná ten největší byl náhled na zdejší fórum, kde jsem se chtěl něco dozvědět o povolání Nightblade, rady, tipy a triky. Sice se většinou rád řídím zcela vlastním úsudkem, ale tak zvědavost byla silnější a musím teda říct, že to byla pěkná blbost, protože jsem se u toho čtení solidně naštval…

 

Nightblade – kontroverzní povolání

Už při betě, vlastně ještě před ní, jsem si říkal, jakou postavu asi budu hrát, co to bude za povolání? Jak jsem se tak proklikával jednotlivými charakteristikami, zrak mi asi nejvíce utkvěl na povolání Nightblade. Nebyla to zase taková náhoda, protože už Oblivion jsem nejraději hrál s lukem v ruce a tak vůbec trochu netradičně jako vrah / tichošlápek. Pak mi vždyckycky přišlo v každé i online hře, že hrát za kouzelníka nechce zase tolik skillu. Prostě sypete kouzla jedno za druhym, většinou damage jako hrom a hlavně ať ke mě nestihne nikdo doběhnout. Pak tu jsou tanci, mlátičky, to jsem zase nechtěl hrát a upřímně řečeno nevím proč, jednoduše mě to tolik nelákalo. Chuť hrát za tu plíživou svini byla jednoduše silnější.
Redguard medium armorA tak hraju. Jako rasu jsem si vybral nočního elfa, protože jsem chtěl hrát za Ebonheart Pact a pak maj navíc bonus k levelování dualwieldu, což jsem si chtěl zkusit. Tvorba postavy tradičně na dvě hodiny (ne, že by to bylo na výsledku poznat) a hurá do hry. Samozřejmě, že už jsem to znal, takže ještě před tím, než jsem se zalogoval do hry jsem si už v hlavě (a special serveru) tvořil první kombinace skillů a zbraní a všeho možného, abych měl jakože náskok. Proto jsem ze začátku hry volil luk (a alternativa zbraň do každé ruky) a siphoing. Musím říct, že tato kombinace se mi velmi osvědčila, protože nabízela a nabízí exkluzivní taktické možnosti proti klasickým NPC (PvP zatím pořádně neozkoušeno). Samozřejmě za předpokladu, že u toho trochu přemýšlíte. Takže si panáčky na boj z blízka pěkně zmrzačíte (zastavíte, zpomalíte) a likvidujete ty, co bojují na dálku; tedy lučištníky a mágy. Mezitím samozřejmě dobíhají rytíři, kteří ale díky aplikacím jedů a dalších užíracích schopností ztratili minimálně polovinusvého života. To už je pak pouze na ránu dvě a hotovo.

 

Takto se dá v různých obměnách hrát naprosto v pohodě, je to zábava, ale musíte být neustále ve střehu, málo chybovat, jinak se to téhle postavě vymstí. Je totiž extrémně křehká a dmg nepřátel velmi nevypočítatelná. Zatímco někdy ustojíte vcelku velkou řádku ran, jindy padnete a ani nevíte pořádně jak. Proto při hraní této postavy je třeba nepolevovat v koncentraci, dobře si vybírat primární cíle a hlavně využívat veškerého pohybového arsenálu, který hra nabízí. Blokování, úskoky i přerušení. Jakmile se

Werewolfnaučíte tohle všechno ovládat, mít přehled, tak jste mašina na zabíjení. Nightblade prostě není postava, u které byste si mohli dovolit jakékoliv podcenění situace a je třeba brát to jako fakt.

 

To platí dojnásob, pokud tuto postavu hrajete se dvěma zbraněmi naráz. Tam využijete kombinaci různých skillů opravdu pořádně a můžete si vyzkoušet nepřeberné množství různých variant. Mě se asi nejvíce vyplatilo soustředit se na vyloženou dmg podpořenou neviditelností. Tedy přiskočení pomocí skillu k nepříteli, zasazení jedu pomocí základní ability dualwieldingu a nasázení pár ran druhou abilitou z téže stromu. Případně okořenit blokem či přerušením útoku, neviditelností a sáním krve. Rychlé, efektivní a zábavné.

 

Ačkoliv je pravda, že Nightblade není a podle mě ani nebude damage dealer v tom pravém smyslu slova. Jiné postavy vydrží víc a dost možná i někoho rychleji utlučou (ovšem znáte to, na max lvl. se tyto věci často mažou). Nightblade je spíše takový kradmý, pomalu (jak se to veme) a jistě likvidující hajzlík. Jedy, užíráky, sání krve. To jsou přednosti, stejně tak jako velké množství různých schopností umožňující únik z nepříjemných situací. Neviditelnost, šance na uhýbání apod. Proto mě nadzvedla diskuze ze země, protože o rozbitosti tohoto povolání jsem si přečetl tolik, že jsem si skoro říkal, jestli jeho smysl vůbec hráči pochopili. Spíše se kloním k tomu, že spousta hráčů jednoduše tuto postavu nepochopila a snaží se z ní dělat něco jiného, než je, za využití schopností, které se k sobě moc nehodí.

 

Na druhou stranu dovedu pochopit i rozčarování, pokud se to, co napíšu níže, začalo někomu dít hned z kraje. Tedy chyb, kvůli kterým jsem hru několikrát vzteky vypnul (pokud to neudělala za mě). Kolikrát člověk zhebne prostě proto, že postava absolutně nereaguje na uskakování. Dokonce se někdy v souboji úplně vypne ovládání vašich útoků, takže můžete leda blokovat a šourat se. Modlíte se přitom za to, abyste za rohem potkali jiného hráče, který vás zachrání. Kolikrát nefunguje ani neviditelnost nebo jak jStranglersem psal výše, dostanete najednou petardu a ležíte nebo vaše ability zdánlivě i nezdánlivě nezpůsobují žádná poškození. Myslím si, že spousta těch věcí má za následek umístění megaserveru v Americe. Prostě hra někdy laguje (btw mi tu děsně chybí indikátor pingu) a někdy je prostě zachybovaná a dohromady to kazí zážitek ze hry i chuť jí zapínat. Kór, pokud se to děje častěji a vy s tím hlavně nemůžete absolutně nic dělat.

Nestává se mi, že by TESO vyloženě padalo do Windows, ale spíše se propadnu do země, běhám si po světě a náhle zemřu (protože se mi prostě nezobrazili nepřátelé mezi kterými si jen tak pobíhám), nefunguje bojový systém, který se vypne přímo v souboji a další a další drobnosti. Jenže jich přibývá, resp. interval jejich opakování se zkracuje a začíná mě to lehce znervózňovat, protože těch zbytečných smrtí, či nutných logoutů přibývá a já chci jen hrát. Snad toho nechci příliš mnoho.

 

Protože hra je prostě zábavná, příběhy smysluplné, napínavé. Opravdu to žije a za přispění ostatních hráčů je to ještě o kus zábavnější onlajnovka než na začátku. Skupinky i jednotlivci mezi sebou spolupracují, pokud se potkají. Pomáhají si s plněním těžších lokací a zabíjením speciálních bossů. Setkávají se u pekelných bran, kde společným úsilím likvidují hordy nepřátel a zachraňují se na cestách. Za toto jsem opravdu rád. Hra je nastavená tak, že si ostatní málokdy kradou nějaké cenné suroviny či questové předměty. Pokud se přidáte k souboji, těžíte z toho všichni. Ta kanibalizace ostatních je minimalizována a tak vás neštve, že zrovna v této lokaci s vámi někdo je. Naopak. Tím, že nejste nuceni hledat party, můžete v klidu zdolávat obtíže sám, ale přitom na to sám být nemusíte. Musím říct, že to se mi setsakramensky líbí.

 

No a příště snad už konečně ten level 30 a příběhy z Deeshanu. Druhé lokace Morrowindu.

 

Honza Bors

final

 1. Autor: Vandal | Přidáno: 6.5.2014, 09:19

  O rozbitosti tohohle povolání zjistíš víc v pvp. Až se ti bude přehrávat animace hidu a ty ve skutečnosti budeš pořád vidět a nebudeš mít bonusy na dmg. Až ti nebude fungovat ve větším boji ze siphoning stromu skoro nic. Pak se zase na tu židli posadíš. V levelování to šlape jak hodinky, v pvp buguje neskutečně moc. A není to lagama, teď zkouším DK a tam to kupodivu jde. A zenimax o tom ví, ví, že nefunguje 80% skillů jak by mělo. Nicméně, než na to přijdeš, tak tu bude patch 1.08, kde to mají opravit, takže to akorát tak nějak doleveluješ 🙂

 2. Autor: Vincrntblanquin | Přidáno: 7.5.2014, 09:05

  a pozor na ty noční elfy. sou to temní elfové. nesouvisí to s nocí ale

  But the Daedra Azura (the Goddess of Dusk and Dawn and the patron of Nerevar), became angry and cursed the Chimer, turning their eyes red and their skin ashen (popel – podle erupcí red mountain v morrowindu)

 3. Autor: Honza | Přidáno: 7.5.2014, 09:55

  No tak to jsem trouba, nocni elf je samozrejme blbost. Asi jak jsem porad nightbladil a datk elfil, tka jsem sam sebe umotal do tyhle blbosti. 🙂

 4. Autor: Verewolf | Přidáno: 7.5.2014, 13:48

  Jinak na to zasekavani ovladani funguje bud kombinace pro uskok nebo kombinace pro uskok(dozadu?) plus alt. ted z hlavy presne nevim mam to v ruce.

 5. Autor: Lostik | Přidáno: 7.5.2014, 20:02

  Ahoj,
  Ja si prvni vyexpil sorcku a to co ty rikas se mi ani jednou nestalo.ze by mi nesly skilly,nemohl behat a musel relogovat a restartovat.Vse behalo jak melo.
  Ted sem zacal jako druhou postavu Nightblada samozrejme me to taky stve ze sem mrknul na forum a precetl si tunu veci o tom co nefunguje a jak to je na prd.
  Ale stava se mi s nim to co tobe.nefunkci skilly.pomale chozeni.mobove nemizi a smrti takovych podivnych sem nemel.
  Spis si myslim nez problem se serverem je problem s tou postavou nejaky.tezko rict kde a proc.

 6. Autor: Jakub | Přidáno: 8.5.2014, 21:35

  Rozhodně jim nebudu platit za další měsíc když je to tak nedodělaný …

 7. Autor: Pianist | Přidáno: 14.5.2014, 21:15

  Zdravi pokrevni bratr,

  mam pro Tebe tip – pokud Ti prestanou fungovat utoky/spelly (ale hybat se porad muzes), funguje na to otevrit/zavrit email. Tenhle bug se mi stava velmi casto, ale otevrit/zavrit mail pres klavesu neni az tak slozite (byt samozrejme dostanes mezitim ranu mezi oci).

  Btw to vazne vsihcni jedou siphoning? Safra safra .. ja jedu kombo stealth/stun/mlaticka. Nez prozeru manu, mam to na trikrat. Btw ty stealth „problemy“ budou castecne zpusobeny spelly od NPC. Vsiml jsem si, ze nektere NPC na me cosi hodi a pokaze kdyz jdu do stealtth tak me to z nej hned vyhodi.

 8. Autor: Honza | Přidáno: 15.5.2014, 11:58

  No jedu siphoing pro boj na dálku s lukem, pro dualwield mam kombinaci tech zbylých dvou stromů a samozřejmě mlátičkovej.

 9. Autor: Rednex | Přidáno: 17.5.2014, 09:16

  S tím pomalým chozením a nefunkčnosti skillů při souboji buďte v klidu. Stavá se mi to i u Templara. Obyčejně mi pomáhá zmáčknout C nebo cokoliv s menu. S tím hidingem je pravdou že kolikrát až na potřetí se mi podaří u mého maličkého NB altíka hidnout 🙂 Buď je to levelem postav npc nebo jste v radiusu pro jeho buffy. Ale to je opět jen dohad.. Snad ho brzy opraví/ vylepší, neboť si ho hodlám užít i trochu zablbnout v pvp 🙂

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na MMOzone.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum

Page 1 of 0