Mounti ve hře

Systém mountů v The Elder Scrolls Online je trochu odlišný od systémů, které užívají moderní MMORPG. Tím hlavním rozdílem je bezesporu fakt, že mounti nemají žádné restrikce co se levelu týče – na koni tak teoreticky můžete jezdit od levelu 1, pokud máte peníze na to, si ho koupit.

mountHned, jak se ke stájím dostanete se vám otevírá možnost koupit koně a hned po jeho koupi se na něm začít prohánět napříč Tamrielem. Má to ovšem další drobný háček – a tím je cena. Nejlevnější kůň stojí 10 000 Goldů, což pro nového hráče je hodně a koupí si ho až několikátý den. Zatímco ve většině ostatních AAA MMORPG jste byli zvyklí, že mount je levnou záležitostí a je prakticky povinnost ho vlastnit hned, jak vám to váš level umožní, ESO se vydává jinou cestou.

Mounta si kupujete buď za herní měnu Goldy ve stájích ve velkých městech (pouze koně) nebo za reálné peníze v Crown Store (jiné koně, velbloudy, medvědy, guar ještěrky, kagouti, vlky, tygry, lvy, záleží na konkrétní nabídce). Mount je vždy brán jako „vzhled“, který se sdílí na account, ale jeho vlastnosti jsou jakoby vaše dovedosti jízdy na konkrétní postavě.

Jak funguje vylepšování mountů?

Mounta si můžete „vykrmit“, ale pokud mu nedáte jídlo, neumře. Nikdy neumře, nikdy o něj nepřijdete. Každých 20 hodin reálného času si můžete zajít do stáje jeden ze statů si zlepšit (rychlost, staminu či nosnost). Nosnost koně vám zároveň zvětšuje inventář postavy (kůň žádný inventář nemá, nehledejte ho). Stamina má vliv na delší běh (klus) koně a na to, zda vás nalákané „mobky“ z koně shodí po prvním zaútočení nebo zda vydržíte v sedle sedět déle. Každý stat si můžete vylepšit na číslo 60, tudíž koně můžete krmit celkem 180 krát. Pokud byste do hry chodili pečlivě každých 20 hodin, trvalo by vám vykrmení koně na maximum celkem 3600 hodin, tj. 150 dní. 

Vizuální změny mountů – brnění, batohy atp.

Když každý stat vylepšíte na číslo 20, aktivuje se vám následující vizuální efekt, který nemá vliv na vlastnosti koně:

Stamina: mount získá brnění (záleží na typu mounta, např. kůň má na hlavě stříbrnou masku)
Nosnost: na mountovi se objeví batohy, brašny, tašky, taštičky
Rychlost: koně mají na sobě jakousi dečku, kočky obvázané packy atp.

Nelíbí se vám to? Můžete si to v nastavení skrýt. ESC >> Settings >> Gameplay:

Jaké mounty mohu pořídit ve hře za herní měnu a kolik stojí?

Zde najdete přehled i ceny. Za Goldy lze pořídit jen koně a to u NPC „stablemaster“ v každém velkém městě (na mapě ikonka koně). Pokud je ve městě více stájí, NPC je jen v jedné z nich. Musíte hledat a jistě jej objevíte.

Je ve hře nějaká možnost si koně před nákupem prohlédnout? Ne, bohužel. Já však všechny tyto koně vlastním, tak zde vám je mohu ukázat:

Tak který je ten váš vybraný? Nejčastěji lidé kupují hnědého, kvůli ceně, ale velmi oblíbený je také černý hřebec.

Koupil(a) jsem si mounta, kde ho najdu?

Mounty si přepínáte v záložce Collectibles (kl. zkr. „U“). Stačí na něj dvakrát kliknout, až se v pravém rohu u mounta udělá značka „fajfka“.

Mohu si mounty pojmenovat?

Ano. V záložce Collectibles (kl. zkr. „U“) jim můžete nastavit jméno. Kliknete na vybraného mounta pravým tl.myši a dáte „rename“. Funguje to i u non-combat petů. Jméno vidíte jen vy v Collectibles, na nic to nemá vliv a nikdo jiný to neuvidí, ale můžete ho pojmenovat (málokdo z hráčů o tom ví).

Jak na mounta nasednu?

Potřebujete stoličku, panoše a….  ne, dělám si legraci. Mounta vyvoláte a odvoláte klávesou „H“, pokud jste si to nepřenastavili jinak.

Můžu mít více mountů?

Ano. Mountů můžete mít kolik jen chcete, na kolik máte peníze. Stačí si vždy aktivovat jednoho v záložce Collectibles (kl. zkr. „U“).

Zajímavosti o mountech:

Nightmare Courser byl oficiálně prvním mountem přidaným do Crown Store, tedy dal se koupit pouze za skutečné peníze. 

 

Palomino horse se v době povinných měsíčních poplatků hry dal koupit do hry jako DLC. Nyní je však součástí Crown Store a pojem DLC získal zcela jiný rozměr. Tohoto koně také získají hráči, kteří si zakoupí Gold edici hry.

 

Pro věrné předplatitele byla tato krásná kočkovitá šelma. Dostal jí každý, kdo si platil hru v době povinných poplatků, více než 300 dní.

 

Medvěd byl do hry přidán s vydáním DLC Orsinium. Kočky/tygři se do hry přidali jako první exkluzivní „limitovaní“ mounti a dalo se je pořídit jen v konkrétním čase. Velbloud se ve hře objevil společně s vydáním DLC Thieves Guild. Guars, ještěrky, byli první exotičtí mounti ve hře.

 

Alianční kůň se dal/dá pořídit v Crown Store. Koupíte si univerzálního mounta, který se přizpůsobí podle toho, z jaké je vaše aktivní postava aliance. Máte-li více postav různých aliancí, kůň bude vypadat na každé postavě jinak. Prostřední kůň byl bonusem z Morrowindské edice hry a poslední kůň zase za Imperial Edition.

 

Dwarwenský medvěd byl součástí náhodného dropu z Crown Crates za reálné peníze. Dwarwenský „pavouk“ a Mind-shriven kůň byli v limitovaných nabídkách Crown Store. Vlčák s krvavým pohledem a obtisklou rukou Temného Bratrstva byl taktéž limitovaný. Vlci byli do hry přidáni s vydáním DLC Dark Brotherhood.

Tip: Jeden náš čtenář nám poskytl informaci, že ten černý vlčák z poslední fotky se dá získat i hraním free-to-play karetní hry TES: Legends za dokončení příběhové linie (není to ovšem otázka pěti minut a tu linii si odemykáte za ingame měnu, kterou tam musíte vyhrát nebo za reálné peníze). Více informací k tomu nemám. Tohoto vlka mi věnoval v podobě kódu, který obdržel za zmiňovaný postup ve hře. Jelikož se to jinde nedá získat a už vůbec ne jako kód, tak nemám důvod nad tím pochybovat. Bohužel ale karetní hry nejsou tak úplně mým šálkem čaje, tak jsem to osobně neověřovala.

 

Aktualizováno: 25.6.2017, AnnieCZE

final