Jorunn – Král-Básník

Od Helfreira Lore-Voice, Barda z Windhelmu

Jorunn se narodil ve druhé Éře roku 546 královně Mabjaarn Flame-Hair. Rostl v povědomí, že jeho starší sestra Nurnhilda převezme trůn. Měl vzácný talent na zpěv, což v kultuře Nordů, která ctí sílu hlasu mnoho znamená. Studoval proto ve Skald´s Retreat, na Isle of Gold poblíž Riftenu. Naučil se tam vše, co mohl, učili ho ti nejschopnější bardi z východního království. Tehdy byl nazván Skald-Princem Skyrimu.

Jorunn strávil většinu svého mládí honbou za filosofií a uměním, vyšlechtil širokou škálu umělců, řemelsníků, a artistů vapříč východním Skyrimem i dál. Také trávil čas v Mournholdu, Stormholdu, Sutchi, Elinhiru, a snad navštívil v přestrojení i Solitude, hlavní město Západního Skyrimu. I když prohlašoval, že nemá žádný zájem na vládě a politických záležitostech, jeho přirozené vůdcovské schopnosti z něj udělaly neoficiálního lídra všech komunit, ve kterých se nacházel. I přes to, že získal jen malé formální školení ohledně boje a války – nejmenšího možného – cestování po Tamrielu bylo nebezpečné. Jeho cesty ho naučily neortodoxním způsobům, jak řešit trable.

Jorunn se necházel v Riftenu, když začala Akavirové pod vedením Dir-Kamala napadli severovýchodní pobřeží Skyrimu, v roce 572, 2. Éry. Jorunn a jeho nejbližší, nazývaní „Pack of Bards“ (Tlupa Bardů), se probojovali do Windhelmu práve ve chvíli, kdy Akavirové prolomili brány města.

Jorunn se vrhnul do bitvy, s pouličními souboji měl mnoho zkušeností. Nicméně nebyl schopen zabránit konečnému pádu města, zabití královny Mabjaarn, a princezny Nurnhildy, které obě bojovaly.

Zraněný a zdevastovaný, Jorunn jen tak tak stačil utéct z Windhelmu živý. Poprvé pocítil zodpovědnost za jeho královský původ, a rozhodl se požádat o pomoc Greybeardy. Vydal se tedy potají, ale velmi rychle na High Hrothgar. Z neznámých důvodů, Greybeardi přivolali hrdinu ze Sovngardu, Wulfhatha the Ash-Kinga, aby bojoval po Jorunnově boku.

Jorunn – nyní držitel titulu Skald-King – a Wulfhath shromáždili Nordy z východního Skyrimu použili armádu z Riftenu a vnějších regionů Eastmarchy, a opevnili Riften. Dir-Kamal, který se přesouval nsměrem na jih z dobytého Windhelmu, našel Windhelm bráněný zuřivými Nordy inspirovanými přítomností Wilfhatha a hladovými po boji. Tak Dir-Kamal obešel Riften a táhl na Mournhold. Myslel si, že Nordové budou rádi, že táhle pryč.

To byla nicméně fatální chyba. Jorunn a Wulfhath začali se svou armádou pronásledovat Akavirské síly, a tak Nordové skročili do Skyrimu poprvé od časů Bitvy na Rudé Hoře. Akavirská armáda byla chycena u Stonefalls mezi síly Nordů a Dunmerské legie vedené Almalexií – ale výsledek bitvy i přes to visel na vlásku – až do překvapivé intervence Argoniánské falangy válečníků (Shellbacků), vedené třemi reptiliánskými bojovými mágy. Akavirské řady byly prolomeny a zahnány do moře, kde tonuly po tisících.

Ash Kin