Vampirismus aneb Upíří nákaza

breton

Upír, neboli člověk nakažený Vampirismem alias Upíří nákazou je dle The Elder Scrolls lore nadpřirozená bytost. Obecně se věří, že jde o oživlou mrtvolu, která prý saje krev spícím osobám. Tamrielští upíři jsou nakažené bytosti, které využívají dary, které jim choroba poskytla pro lov jejich obětí. Kvůli tomu jsou nenávidění, lovení, a obecně velmi nebezpeční. Ať už se jedinec nakažený vampirismem cítí požehnaný, prokletý, a nebo úplně propadl zvířecímu aspektu jeho choroby, jsou upíři často považováni za pouhé nemyslící ohavné hříčky Daedrického prince Molag Bala.

Vampirismem se v Elder Scrolls Online můžete nakazit na libovolném levelu tak, že Vás pokouše upír. Choroba s sebou přináší mnoho výhod, ale i jisté nevýhody, proto je nutné zvážit, jestli se Vám to vyplatí. Jakmile se jednou nakazíte vampirismem, nezoufejte, nemoc je léčitelná.

 
 
 

final

Upíři v kostce

 

Proč být a nebo nebýt upírem? Co je třeba zvážit a vědět, než se pustíte do přeměny?

– přibude vám nová skill linie, vhodná pro „magicka“ hráče orientované na útok (DD, DPS) s užitečnou ultimátkou, která má plošný efekt
– podstatně ztížené běžné hraní (mnoho nevýhod, snížené odolnost vůči ohni a snížená regenerace zdraví, v PvE musíte řešit pravidelné krmení se na nevinných obětech a v PvP se naopak nekrmení nevyplácí, musíte tedy velmi dobře znát systém fází upíra a mít to všechno pod kontrolou)
– pro nižší levely nedoporučuji se stát upírem, protože abyste si snížili ty záporné efekty přeměny, musíte mít „upíra“ na vyšším ranku (tam se odemknou důležité pasivky) a jelikož se leveluje XPčkama, prostě to na nižších levelech trvá a budete zbytečně umírat, zatímco na vyšším levelu se vám podaří vylevelovat upíra mnohem rychleji a tím si zkrátíte to nevýhodné období. Dle mého názoru a zkušeností je ideální upíra řešit až tehdy, když se vám odemknou champion pointy, tzn. level 50+.
– poslední pasivní abilita (Dark Stalker) vám umožní rychlý pohyb při skrčení, což je ideální pro PvP. Tato výhoda je tak návyková, že kdo si to vyzkouší, už nechce jinak.
– fighters guilda má skill linii skilů, které jsou velmi efektivní proti nemrtvým a mnoho hráčů je užívá, především v PvE
– v PvP se můžete obávat ultimátky z Fighters Guildy, všech ohnivých skillů a pocítíte bolest při snížené obnově zdraví (a kampaně bez CP jsou tak trochu hardmode, než si najdete svou cestu)
– penalizací je  snížení odolnosti proti ohni až o 25% a redukce obnovy zdraví je snížena až o 75% (obojí závisí na fázi, v jaké se nacházíte)
– upírství vám trvale změní vizuální vzhled postavy
– ve sněhu se můžete dobře maskovat
– budete patřit mezi „děti“ Molag Bala, protože on je považován za otce upírů v TES světě (a nevyhnete se ani občasným narážkám na Stmívání od vašich spoluhráčů… ha ha ha…)

Krmení

Probíhá tak, že se neviděni plížíte za humanoidním tvorem, až vám vyskočí stisknutí „X“ a proběhne animace. Tvor se cítí být napaden a začne na vás útočit. Nemusíte vysávat lidi z měst, abyste neměli zbytečně bounty a nešli po vás stráže, ale klidně si pochutnejte na banditech a nepřátelích. Nic víc v tom není. Žádné další podmínky, jako že to má být jen v noci, nic takového.

Fáze upíra

Upír má 4 fáze (stage). Jako výchozí bod berme nejnižší fázi, což je fáze s nejvyšším číslem. Na tu se dostanete, když se nebudete krmit. Každé jedno nakrmení se vás posune o fázi výše. Pokud se tedy nakrmíte třikrát, budete na 1. fázi. Mezi každou fází je 6 hodin reálného času. Než tedy z první fáze spadnete na čtvrtou, bude to trvat 18 hodin. Ovšem když použijete libovolný upíří skill nebo ultimátku, tato doba se vám zkrátí vždy o 30 minut. Z toho vyplývá, že pokud jste na první fázi a 12x použijete např. skill „Mist Form“, klesnete na druhou fázi. Tímto způsobem se můžete mezi fázemi posouvat. 

TIP: Jste zrovna v dungeonu a potřebujete se dostat rychle na první fázi, aniž byste opustili dungeon? Použijte jídlo „Double Bloody Mara“ (zlatý recept z The Witches Festivalu; ingredience: nirnroot, tomato, daedra heart, frost miriam). Jedna porce = jedno nakrmení se.

1. fáze:
Poškození ohněm zvýšeno o 0%
Regenerace zdraví snížena o 0%
Upíří skilly budou levnější o 0%
–> V této fázi fungují bonusové pasivky:

2. fáze:
Poškození ohněm zvýšeno o 15%
Regenerace zdraví snížena o 25%
Upíří skilly budou levnější o 7%
–> V této fázi fungují bonusové pasivky:
¤ Supernatural recovery – tzn. až + 10% stamina a magicka recovery

3. fáze:
Poškození ohněm zvýšeno o 20%
Regenerace zdraví snížena o 50%
Upíří skilly budou levnější o 14%
–> V této fázi funguje bonusová pasivka:
¤ Supernatural recovery – tzn. až + 10% stamina a magicka recovery
¤ Undeath – tzn. až o 33% menší přijatý damage, když vám spadne hodnota HP pod 50%

4. fáze:
Poškození ohněm zvýšeno o 25%
Regenerace zdraví snížena o 75%
Upíří skilly budou levnější o 21%
–> V této fázi funguje bonusová pasivka:
¤ Supernatural recovery – tzn. až + 10% stamina a magicka recovery
¤ Undeath – tzn. až o 33% menší přijatý damage, když vám spadne hodnota HP pod 50%
¤ Dark Stalker – tzn. o 50% rychlejší pohyb při skrčení se

Dá se nákaza léčit?

Ano. Například v Bangkorai v Mage’s Guildě je NPC, které vás za drobný poplatek vyléčí. Skill pointy stále kdesi zůstávají neviditelně investované, ale při reskillování se vám bezpečně vrátí.

Jak se stát upírem?

1.) Nechat se kousnout NPC, které se spawnuje, když je ve hře nov (tj. každý reálný 8.den a trvá 36 hodin reálného času) a to v oblastech Reaper’s March, Bangkorai, a The Rift. Tento způsob nákazy vás nic nestojí, jen musíte být ve správný čas na správném místě (lokace jsou znázorněny na obrázcích níže).

2.) Získat nákazu od jiného hráče, který má upíra na 6. ranku a odemčenou pasivní abilitu s názvem „Blood Ritual“, jenž mu umožňuje jednou týdně předat nákazu (Pozn. pokud neznáte žádného upíra, zkuste si kousnutí koupit od jiného hráče skrze herní chat).

3.) Upíří skill linii si také můžete zakoupit za Crowny (reálné peníze) v Crown Store (cena je 1500 Crownů).

Lokace výskytu NPC s upíří nákazou:

Tato speciální NPCčka se spawnují ve skupině po třech:

Jak mě někdo může kousnout?

Předavatel nákazy být upírem s minimální výší ranku 6, mít tu pasivku  „Blood Ritual“ a lze to provést jen jednou za 7 dní (odpočet se ukazuje pod staty postavy v záložce „C“). Pokud tyto skutečnosti váš „nakazitel“ splňuje, musíte společně navštívit jedno z rituálních míst. Jedno takové rituální místo se nachází v Bangkoraii u wayshrine jménem „Eastern Evermore Wayshrine“, což je napravo od hlavního města. Od té wayshrine jdete jižně po cestě směrem na hřbitov „Pelin Graveyard“, ovšem než tam dojdete, dívejte se vpravo ve směru chůze a mezi skálou je průlom, kterým se dá projít a hned tam je oltář. Vy se postavte k oltáři a nakazitel ukáže kurzorem na vás, oběť, a vyskočí mu možnost stisknout „X“, čímž vás začne vysávat. V tu chvíli získáte nákazu a u oltáře se vám spustí quest.

Jsem nakažený(á) a co dál?

Samotná nákaza nemocí nestačí. Abyste byli skutečnými upíry musíte také splnit příslušný quest a to nejpozději do týdne od onemocnění. Quest „Scion of the Blood Matron“ se plní u rituálního oltáře, kterým prostoupíte. V questu se učíte ovládat skilly upíra. Dozvíte se něco z historie, poznáte Lamae Bal (ta žena v bílém, co se koupe v krvavé lázni na začátku questu), což je vlastně Lamae Beolfag a to je Matka Upírů – první upírka v TES světě (byla znásilněna Molag Balem a přetvořena ve vraženou nestvůru).  Následujte pokyny questu a až ho dokončíte, vaše krev se postupně přemění, pleť zbledne a tvář popraská.

Jak efektivně vylevlit upíra?

Musíte mít jednu aktivní abilitu v liště a jen získávat XP (za questy, za zabíjení atp.). Vyšší level postavy = více XP = rychlejší levelování skill linie upíra. Žádné efektivnější způsoby nejsou. 

 

SKILL LINIE – VAMPIRE

 

ULTIMÁTKA

Bat Swarm – jste uprostřed kruhu a kolem vás létají netopíři, kteří koušou nepřátele v okruhu 10 metrů.
¤ morph: Clouding Swarm – nový efekt: jste neviditelní
¤ morph: Devouring Swarm – nový efekt: každý kousanec do nepřátel vás zpětně healuje (léčí)

AKTIVNÍ SKILLY

Drain Essence – uděluje na dálku (max 12m) magic damage a doplňuje vám 20% vašeho chybějícího zdraví postupně do tří vteřin, cíl je na tři vteřiny zastaven (stunn efekt)

¤ morph: Invigorating Drain – nový efekt: vrací vám 5 ultimátních bodů každou vteřinu
¤ morph: Accelerating Drain – nový efekt: dá vám buff Minor Expedition, který vám zvyšuje rychlost pohybu o 10% na 17-20 vteřin (dle úrovně dovednosti)

Mist Form – přeměníte se na 4 vteřiny v beztvarý oblak, který má redukovaný přijatý damage o 75% + v této formě jste imunní proti všem typům debuffů jako je imobilizace, stunn atp. + v této formě nepřijímáte žádný heal a zastaví se vám na tu chvíli obnova magicky

¤ morph: Elusive Mist – nový efekt: zvýší vám po dobu trvání mist formy rychlost vašeho pohybu
¤ morph: Baleful Mist – nový efekt: pokud na vás někdo útočí, když jste v této mist formě, zpětně mu je udělen damage 

PASIVNÍ SKILLY

Savage Feeding – po nakrmení se bude nepřátel znehybněn až na 4 vteřiny (efekty stunn a off ballance)

Supernatural Recovery – zvyšuje vám regeneraci magicky a staminy až o 10%, ale to platí pouze pokud jste ve fázi 2 + ve fázi 1 

Blood Ritual
– umožňuje předání upíří nákazy jednou týdně

Undeath
– redukuje přijatý damage, když vám spadnou životy pod 50% a čím méně života máte, tím silnější je efekt, maximálně však redukuje o 33%, ale to platí pouze pokud jste ve fázi 3 +  ve fázi 2 + ve fázi 1 

Unnatural Resistance
– snižuje záporné hodnoty obnovy zdraví

Dark Stalker
– snižuje penalizaci pomalého pohybu při plížení o 50%, ale to platí pouze pokud jste ve fázi 4


Autorem textu je Annie-CZE.