Provisioning

breton

Provisioning je profese zabývající se vařením. Uvařené pokrmy mají dlouhodobý účinek (od 35 do 120 minut herního času) a ovlivňují základních staty konzumenta (tzn. zdraví, staminu, magicku). Jídlo tyto staty zpravidla navyšuje a pití nápojů (bevarages) podporuje regeneraci. Jídlo a pití nelze užívat současně, ale existují speciální pokrmy, které výhodně kombinují navýšení hodnoty vybraných statů zároveň s regenerací (např. zvyšují zdraví a přidávají regeneraci staminy), takže lze říci, že jsou něčím mezi jídlem a pitím. K vaření je potřeba mít vhodné suroviny a naučit se recepty. Jak potraviny na vaření, tak recepty je možné najít různě po světě. Profesi zlepšujete prostě tím, že cokoliv vaříte. Maximální level je 50.

Vařit se dají nejrůznější jídla a lze i míchat nápoje, ale nelze jejich výhod využívat současně. Pokrmy ovlivňují jeden, dva nebo všechny tři základní staty (zdraví, staminu, magicku) na rozdílné doby trvání dle kvality receptu. Najít můžete zelený recept, jenž ovlivňuje jeden stat, modrý ovlivňuje staty dva, fialový tři a žlutý může mít vliv i na čtyři staty. Jídlo číselně navyšuje staty a pití zpravidla navýší hodnotu regenerace jmenovaných statů. Jídlo a pití nelze kombinovat, ale existují speciální pokrmy, které dodávají kombinaci obou výhod (např. zvýší zdraví a navýší regeneraci staminy). Tyto speciální „Orzorga“ recepty lze získat plněním speciálních úkolů ve Wrothgaru, které začínají questem Kindred Spirits (odkaz: uesp.net/wiki/Online:Kindred_Spirits )

Potraviny

 

Potraviny nasbíráte nejrychleji při prohledávání beden, sudů, pytlů různě v dungeonech nebo v budovách. Někdy jsou součástí dekorace, kterou lze také sebrat – např. leží na stole (brambory, maso, hrozny), jsou naskládané v přepravce (jablka, melouny, kukuřice), rostou na poli (dýně), kousky masa nebo ředkvičky mohou viset dekorativně nad krbem, popř. zdobí stánky obchodníků (česnek, sýr, ryby).

Některé suroviny, zpravidla se jedná maso, lze získat i zabíjením specifické zvěře – z kuřete logicky získáte kuřecí maso, z dobytka hovězí atp.

Existují dva typy potravin. Jedny se užívají čistě na vaření nápojů (citron, med, zázvor …) a mají označení „bevarages“. Ty druhé slouží k vaření jídla (brambory, maso, mrkev …).

Recepty

 

Recepty se nachází v batozích, v neuzamčených truhlách, případně v různých typech nábytku (noční stolek, skříň, komoda).

Existují zpravidla tři varianty receptů pro konkrétní typ pokrmu, které se liší seznamem surovin potřebných k výrobě výsledného produktu, ale mají stejné číselné hodnoty. Jednodušeji řečeno – můžete vyrobit tři rozdílné nápoje s efektem “zvýšení regenerace staminy +120” pro level 30 a ve hře na toto existují tři recepty, které používají rozdílné ingredience. Což je výhodné, protože některé suroviny jsou pro vás dostupnější a vy tak máte možnost výběru.

Typy receptů dle kvality:

zelené – ovlivňují jeden stat (hodnota x)

modré – ovlivňují dva staty (2 hodnoty y)

fialové – ovlivňují tři staty (3 hodnoty z)

žluté – specifické – ovlivňují více než tři staty nebo dávají jedinečný efekt


Pro hodnoty výsledných číselných bonusů platí: x>y>z;  y+y>x; z+z+z>y

→ Z toho vyplývá, že recepty zvyšující jednu hodnotu mají ve výsledku vždy největší číslo a recepty ke zvýšení dvou hodnot dávají v součtu větší bonus. Záleží na tom, zda chcete např. zvýšit magicku o hodnotu 5000 nebo zvýšit magicku o 3500, ale zároveň i zdraví o 2000.

Daily Crafting Writs

 

Za plnění daily crafting writů lze získat náhodné recepty různých kvalit (zelené, modré, fialové), potraviny nebo části legendárního receptu. Jedná se o recept “Psijic Ambrosia”, což je pokrm na + 50% boost, který zahrnuje XP body, ale i Goldy, Telvary a AP (alianční body).

Psijic Ambrosia se skládá se sedmi částí, které lze získat pouze z odměn za provisioning daily writs a větší šance na jejich získání je, když plníte writy na nejvyšším levelu profese. Pokud vlastníte všechny stránky receptu, klikněte na první z nich pravým tlačítkem myši a vyberte možnost “use”. Jednotlivé díly se vám spojí ve zlatý recept. Části receptu (i výsledný zlatý recept) lze prodávat, posílat e-mailem i vyměňovat.

Další speciální odměnou vám mohou být Frost Miriam a Bervez Juice, což jsou potraviny fialové kvality, určené k výrobě fialových receptů. Tyto materiály nelze nalézt, pouze získat z daily writů nebo skrze e-maily spojené s pasivní abilitou Hireling.

Úkolem craftingu zpravidla bývá vyrobit jedno konkrétní jídlo a jedno pití. O jaké pokrmy se jedná, záleží na jakém levelu provisioning máte, resp. jak moc máte vylepšenou pasivku Recipe Improvement. Nemůžete dostat zadáno vyrobit jídlo/pití na vyšším levelu, než máte povolené craftit, ale můžete dostat za úkol vyrobit jídlo/pití, na které jste ještě nenašli recept. Pokrmy ovšem nemusíte nutně vyrábět vy, může vám je někdo darovat nebo je můžete zakoupit u guildovních traderů. Také si můžete své výrobky skladovat v bance a vždy na daily si je vyzvednout. To se hodí hlavně pro kuchaře na max levelu, kterým se zadání pravidelných daily již opakuje a kteří také vyrábí z jedné várky potravin rovnou 4 porce.

Seznam receptů

 

Rádi bychom vám v rámci podrobných informací poskytli rozsáhlý seznam s ingrediencemi, proto pokud jej potřebujete, naleznete ho na těchto stránkách: https://docs.google.com/spreadsheets/d/112AUYK44Qvz9VvYE39FjSp_rBjodwOZL-5Km8wdyrIY/edit?usp=sharing

Pasivní ability

 

Rprovis2ECIPE QUALITY – odemkne se na 1. levelu provisioningu a umožňuje vyrábět recepty zelené kvality. Každá další investice skill pointu zvedne vaší schopnost vařit kvalitnější recepty (modré, fialové, zlaté).

provis3RECIPE IMPROVEMENT – odemkne se na 1. levelu provisioningu a postupně vám rozšiřuje možnost vyrábět recepty pro vyšší levely. Investice skill pointů do této pasivky ovlivní zadání úkolů v daily provisioning writech.

provis5GOURMAND – přidává až 20 minut ke každému konzumovanému jídlu

 

provis1CONNOISSEUR – přidává až 20 minut ke každému konzumovanému pití

 

provis6CHEF – garantuje až 3 extra porce jídla z jedné várky

 

provis7BREWER – garantuje až 3 extra nápoje z jedné várky

 

provis4HIRELING – od levelu 28 se vám otevře tato pasivka, které vám umožní za daný časový úsek obdržet e-mail s věcmi na crafting od jakéhosi tajného sluhy. Zpravidla vám přijde několik potravin (20ks česneku, 20ks dýní atp.). Mohou vám přijít i fialové potraviny (Bervez Juice, Frost Miriam)